Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Valečov, Drábské světničky, Hrad Kost, Zámek a pivovar Dětenice

11. 12. 2007

Hrad Valečov - Drábské světničky – hrad Kost – zámek a pivovar Dětenice

Naším výchozím bodem je Mnichovo Hradiště. Z Mnichova Hradiště napojedeme na R10, ale frekventovanou komunikaci podjedeme po silnici č. 268. Dorazíme do Bosně, zatočíme vlevo. Po pravé straně bude parkoviště pod hradem Valečov (je zde stánek s občerstvením). Od parkoviště je to k hradu asi 1 km.

http://www.cesky-raj.cz/images/valecov.jpg

Hrad Valečov. Rozsáhlý skalní hrad postavil v polovině 14. století Vok z Rotštejna. V době husitské sloužil jako bezpečné zimoviště husitských polních vojsk. Jindřich z Vartenberka v roce 1439 hrad přepadl, jeho majitele zajal a hrad si přivlastnil. Po polovině 15. století byl v majetku Vaňka Valečovského, který přistavěl nový palác a posílil hradby. Nový palác, nejlépe zachovalá část hradu, má až dva metry silné obvodové zdi. Během třicetileté války Valečov několikrát měnil majitele (např. Albrecht z Valdštejna), ale s největší pravděpodobností nebyl poškozen. Ačkoliv ztrácel na významu, byl částečně obýván ještě na počátku 18. století. Později (až do počátku 20. století) sloužily pískovcové světničky jako příležitostné obydlí pro chudší obyvatele z okolí. Na pobyty romantického básníka Karla Hynka Máchy upozorňuje pamětní deska umístěná na skále vlevo od přístupového schodiště k pokladně. Dnes je Valečov v majetku obce Boseň a prohlídka je s průvodcem. Z hradu se naskýtá daleký rozhled.   

    

Z parkoviště u hradu Valečov dále stoupáme do Zásadky u Valečova a na rozcestí zatočíme vpravo vzhůru. Projedeme obec Mužský ( na návsi jsou roubené stavení , pokud se na ně chcete podívat zatočte vlevo). Po vystoupání dojedete k penzionu Na Krásné vyhlídce ( nádherný výhled z terasy ). Tady necháme zaparkované auto a vydáme se k Drábským světničkám ( asi 2 km).

http://www.rodinnevylety.cz/wp-content/uploads/2006/09/Drabske_svetnicky9.JPG

Drábské světničky, skalní hrádek z konce 13. stol. Skalní bloky byly propojeny dřevěnými stavbami. Zachováno je 18 vytesaných prostor. Hrádek byl opěrným bodem sirotčích vojsk, které ho opustily po bitvě u Lipan. Sloužil jako modlitebna nekatolíků za protireformace. Je odtud daleký výhled .

Od penzionu Na krásné vyhlídce se vrátíme zpět do Bosně. Projedeme Bosní po silnici č. 268 až dojedeme do Kněžmostu. V Kněžmostu zabočíme vlevo  a na další odbočce také vlevo směrem na Branžež . Projedeme Branžeží , Zakopanou a Srbskem. Poté na křižovatce se silnicí č.279 zahneme doprava odtud by již měla být označena Podkost (hrad je již značen z Bosně takže se nemusíte obávat, že se ztratíte).V Podkosti jsou dvě placená parkoviště.

http://pozirac.bloguje.cz/img/kost2007.jpg

Hrad Kost.Jeden z našich nejzachovalejších hradů nechal vybudovat na pískovcové skále při styku tří romantických údolí někdy po roce 1371 Petr z Vartenberka. Později byl v majetku Zajíců z Hazmburku (1414 - 1497) a Šelmberků, kteří areál rozšířili o Šelmberský palác. Za Bieberštejnů, kteří drželi Kost v letech (1524 - 1551) vzniklo za 1. hradní bránou renesanční křídlo s velkou kuchyní. Lobkovicové doplnili v roce 1576 areál o jižní část a hospodářské budovy s pivovarem. Albrecht z Valdštejna, který vlastnil Kost pouhé 2 roky, ji chtěl přestavět na zámek a vybudovat nový fortifikační systém. Vévodovy plány zmařilo jeho zavraždění v Chebu v roce 1634. O rok později část hradu vyhořela a od té doby začal jeho význam upadat. Černínové z Chudenic změnili na konci 17. století Starý palác a obytné budovy na sýpku. Roku 1769 získali Kost předkové dnešních majitelů - nejprve rod hrabat Vratislavů Netolických a po nich Flaminiové DalBorgo-Netoličtí. Hradu se nevyhnuly ani válečné události; byl poškozen za třicetileté války a za prusko-rakouské války v roce 1866 byl obléhán a obsazen pruským vojskem. Po roce 1867 byl hrad částečně novogoticky upraven. Areál původně gotického hradu s půdorysem pětiúhelníka tvoří mj. hranolová pětipatrová Bílá věž, válcová věž u vstupní brány, Biebersteinský palác, starý palác, věžovitý palác, hradní kaple sv. Anny a Šelmberský palác. První prohlídkový okruh zavede návštěvníky do historických prostorů s instalací sbírky rodinných portrétů Kinských, druhá část se zabývá trestním právem v 16. - 18. století.

Z Podkosti dále pokračujeme do Dětenic. Zámek je již značen z Podkosti, takže se nemusíte obávat že se stratíte. Projedeme Sobotkou, odtud se můžeme vydat do Dětenic přes Dolní Bousov, Milkovice , Libáň a zde zabočit doprava na Dětenice a nebo Ze Sobotky přes Staňkovu Lhotu , Rakov , Hřměnín, Sedliště , Staré Hrady , Libáň a tady odbočit vpravo do Dětenic.

http://www.primadovolena.cz/pamatky/pam7foto1.jpg Obrázek “http://www.konedetenice.cz/img/pivovar_2_big.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

Dětenický zámek a pivovar. Restaurovaný dětenický zámek stojí na místě původní tvrze vybudované kolem roku 1295 Benešem z Valdštejna a z Dětenic. Na konci 16. století nechali původní sídlo upravit Křinečtí z Ronova na renesanční zámek; za Jiřího Křineckého vznikla v roce 1619 mohutná věž, která se dochovala v téměř původní podobě. Jako konfiskát získali zdejší panství v roce 1623 Valdštejnové. V letech 1762 - 1765 se rozhodl jeho nový majitel hrabě Jan Kristián Clam-Gallas vybudovat barokní zámek, který na počátku 19. století nechal rozšířit a upravit Johann Filip von Wessenburg. V letech 1873 - 1903 byl objekt majetkem řádu Maltézských rytířů. V roce 1948 byl zámek vyvlastněn a zřízena nejprve dívčí zahradnická škola a později výchovné zařízení pro mládež. V letech 1998 - 2000 nechali noví majitelé areál rekonstruovat. Prohlídkový okruh představuje salónky vyzdobené nástěnnými malbami a zařízené dobovým nábytkem, stylovými hodinami, českými křišťálovými a mosaznými lustry, kachlovými kamny, vzácnými koberci, převážně barokními obrazy a ukázkami sbírky porcelánu a loveckých trofejí. Součástí zámecké expozice je ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů s 350 kusy převážně z třicetileté války. Po prohlídce se mohou návštěvníci občerstvit v zámeckém pivovaru nebo ve středověké krčmě.

Praktické informace:

Hrad Valečov

Otvírací doba :

I., II., III., XI., XII. / So, Ne, Sv / 10.00 - 16.30
IV., X. / So, Ne / 9.00 - 17.00
V., VI., IX. / Út - Ne / 9.00 - 17.00
VII., VIII. / Po - Ne / 9.00 - 18.00

Expozice:

1. okruh Hradní palác(archeologické nálezy, stavební vývoj...)  
Základní vstupné : 20 Kč

Snížené vstupné : 10 Kč
 

2. okruh Sklepení   
Základní vstupné : 10 Kč
 Snížené vstupné : 5 Kč 

Hrad Kost

 Otvírací doba :

IV., X. / So, Ne, Sv / 9.00 - 11.30, 13.00 - 15.30
V., VI., IX. / Út - Ne / 9.00 - 11.30, 13.00 - 16.30
VII., VIII. / Po - Ne / 9.00 - 18.00

Expozice:

1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH  tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů. (50-60 min.)
 Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč

2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18. století. (50-60 min.) 
Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč

3. Okruh spojený 1. a 2. okruh (140 min.)  
Plné vstupné...............150 Kč
Zlevněné vstupné.......70 Kč

4. Okruh krátký (30 min.) exteriéry hradu a přízemí jednoho z paláců
Jednotné vstupné........50,-Kč

Zámek Dětenice

Otvírací doba :

IV., X. / So, Ne, Sv /10.00 - 17.00
V. - IX. / Út - Ne / 10.00 - 18.00

Expozice:

1. okruh zámecké interiéry
Základní vstupné :
85 Kč  Snížené vstupné : 40 Kč / 55 Kč

Pivovar Dětenice

Otvírací doba :

IV., X. / So, Ne, Sv /11.00 – 18.00 
V. - IX. / Út - Ne / 11.00 – 19.00

Expozice:

1. okruh interiéry pivovaru


TZ :

Obrázek “http://carefteam.energoeko.cz/tz/obraz/234_1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.ObrazekObrazek

ObrazekObrazek